kryptoměna

Jak funguje kryptoměna?

Pojem kryptoměna označuje souhrn několika forem digitálních peněz, které umožňuji rychle posílat online platby odkudkoli na světě. K těmto platbám nepotřebujte žádnou banku a není na ně dohlíženo vládními organy.

Anonymní tvůrce Bitcoinu, tj. vůbec první a dosud nejpopulárnější kryptoměny, přisel s nápadem vytvořit tzv. peer-to-peer elektronický hotovostní systém, který umožní okamžitě poslat peníze někomu jinému (tj. něco podobného PayPalu, ale bez společnosti, která za vás transakceprovádí). Hlavní myšlenkou kryptoměny bylo odstranit banky a brokery z platebníhoprocesu, čímž by se snížily poplatky a odesílatelé a příjemci by své transakcemohli udržet v soukromí.

Mnoho uživatelů si našlo v kryptoměněoblibu také díky její moci čelit zkorumpovaným a utlačovatelským vládám, protože usiluje o vyřazení jakéhokoli vládního dohledu nad finančními transakcemi tím, že fungujev naprosté anonymně. V tomto ohledu se kryptoměna prokázala například ve Venezuele, kde se obyvatelé obrátili na digitální měnu, protože stát čelí hyperinflaci a ekonomické krizi.

K zahájení obchodování s kryptoměnou vám v ideálním případě postačí připojení k internetu, čímž se liší od obchodování s tradičními měnami přes bankovní účet. Stačí pomyslet na to, kolik informací musíte bance poskytnout, aby vám mohla být vystavena kreditní karta…

Najdou se i tací, kteří kryptoměny (často ostře) kritizují. Především proto, že krypto aktiva lze použít také k nezákonným činnostem, jako je praní špinavých peněz a hazardní hry. Z tohoto důvodu byla kryptoměna v některých zemích částečně regulována či úplně zakázána. V Číně je její používáni ilegální, zatímco v USA provedla vláda jisté kroky k tomu, aby uživatelé kryptoměny skutečně platili daně ze svých zisků. Při každém zásahu ze strany vlády slábnoupočáteční sliby o pohodlí kryptoměn.

Další možnou nevýhodoukryptoměn je jejich extrémní volatilita. Během prvních pěti let své existence byla hodnota Bitcoinu 1 000 USD za coin. V roce 2017 se vyšplhala na 20 000 USD, následně se v roce 2018 bleskově propadla zpět na méně než 5 000 USD a v roce 2021 raketově vystoupila na více než 60 000 USD za coin. Navíc není snadné si za kryptoměnu koupit vše, co chcete, a pokud na ni chcete zbohatnout, je daleko těžší, než se zdá, vybrat tu správnou krypto minci.

bitcoin

Ačkolivroste počet společností, které přijímající Bitcoiny jako způsob platby (mimo jiné např. Microsoft), je stále o mnoho snazší používat na své běžné nákupy klasickou kreditní kartu. Přesto se kryptoměnám podařilo vytvořit obrovský boom ve finančním světě.

Napsat komentář

Přesunout se na začátek